Стратегія захисту на розслідуванні та в суді

Стратегія захисту на розслідуванні та в суді - Evelex Law Group

Стратегія захисту на розслідуванні та в суді

Захист на розслідуванні та в суді – найскладніша частина діяльності адвоката під час захисту у кримінальному провадженні, яка включає в себе комплекс таких процесуальних дій:

 1. Проведення адвокатського розслідування. На цьому етапі фахівець ознайомлюється з наявними матеріалами, опитує осіб для збору доказів, а також отримує письмові та речові докази, висновки експертів.
 2. Визначення позиції захисту: невинуватий, позиція мовчання, винуватий частково, винуватий і претендує на звільнення від кримінальної відповідальності, винуватий і претендує на пом’якшення покарання.
 3. Визначення стратегії захисту на розслідуванні: побудова «захисного висновку».
 4. Ініціювання та участь у проведенні допитів, слідчих експериментів, обшуків, оглядів, експертиз, пред’явлення особи або речей для впізнання, та інші слідчі та розшукові дії.
 5. Фіксування та оскарження незаконних дій слідчого й оперативного підрозділів, недотримання визначених термінів, неефективне проведення досудового розслідування.
 6. Недопущення та оскарження тимчасового обмеження права на керування транспортним засобом, права на підприємницьку діяльність, відсторонення від влади, арешту майна, обрання запобіжних заходів.
 7. Встановлення обставин, які впливають на визначення тяжкості вчинення кримінального правопорушення, характеризують особу підозрюваного, обтяжують або пом’якшують покарання, виключають кримінальну відповідальність або виступають підставою для закриття провадження.
 8. Ініціювання закриття кримінального провадження. Причин для цього може бути декілька: відсутність події кримінального правопорушення або достатньої кількості доказів для доведення винуватості в суді, відмова потерпілого у формі приватного обвинувачення / прокурора від підтримання держобвинувачення.
 9. Ініціювання звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності: у зв’язку з каяттям, примиренням з потерпілим, строками давності притягнення до кримінальної відповідальності, лікуванням від наркозалежності, добровільною здачею зброї чи втратою суспільної небезпеки.

Стратегія захисту у кримінальній справі

Захист обвинуваченого у суді здійснюється адвокатом, а тому саме він визначає тактику захисту, враховуючи при цьому обрану клієнтом позицію захисту. Найчастіше підзахисні обирають позицію «невинуватий», яка потребує значних людських, фінансових і часових затрат.

Стосовно стратегії захисту прав у суді, існують різні погляди. Один із них передбачає достатньо точне дотримання процесуального порядку й узагальнення практики застосування відповідних норм закону в процесі досудового та судового розгляду справи. Відповідно до другого принципу, немає ані тактики суду, ані тактики судового слідства, а є професійний захист від держобвинувачення, яке було висунуте і підтримане в суді.

Очевидно, кожна кримінальна справа вимагає немалих стратегічних і тактичних завдань, оскільки законодавчо неможливо передбачити і врахувати особливість кожного конкретного випадку, навіть, не дивлячись на те, що порядок досудового та судового розгляду детально регламентований законом.

Усі засоби та тактичні прийоми, які використовуються під час захисту у суді, можна поділити на три групи:

 • ті, що здійснюються судом без врахування думок сторін та узгодження з ними;
 • ті, що виносяться в залі суду на обговорення (зокрема, з ініціативи сторін);
 • ті, що застосовуються кожною із сторін за власною ініціативою без посередництва суду.

Отже, для ефективного захисту прав і законних інтересів підсудного адвокат-захисник використовує різні стратегії і тактики. Якщо вам потрібен професійний захист своїх інтересів в правоохоронних органах та суді, звертайтесь в Evelex. Кожна людина має право на захист у суді, і ми знаємо, як найбільш вміло це зробити. Щоб зв’язатися з нами, заповніть форму, вказавши ім’я, електронну адресу та невеликий опис цілей звернення. Також можете відкрити розділ «Потребую допомоги», та залишити свій номер телефону для зворотного зв’язку.

Зв`яжіться з нами

Залиште своє питання в формі і ми надішлемо вам відповідь поштою